Czerwcowy wyjazd w góry to już stały punkt w harmonogramie naszych podróży. W poniedziałek 3 czerwca grupa naszej młodzieży wyruszyła na południe, do jednego z najstarszych podhalańskich miast, leżącego u podnóża gór Gorców, w rozwidleniu Białego i Czarnego Dunajca – czyli do Nowego Targu. Po drodze uczniowie mieli okazję zwiedzić jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce – kopalnię soli w Wieliczce. Po przybyciu do Nowego Targu odwiedzili Muzeum Podhalańskie, które jak zawsze urzekło wszystkich swoimi ekspozycjami.
Kolejnym etapem podróży naszej młodzieży była wędrówka Wąwozem Homole. Ten rezerwat przyrody jest niewątpliwie jedną z największych perełek Pienin. Wąwóz rozciąga się na długość 0,8 km, tworzy swego rodzaju głęboki kanion o bardzo stromych ścianach, jego dnem płynie wartki potok Kamionka, który miejscami tworzy niezwykle malownicze zjawisko – kaskady. Szum potoku, cudne widoki, bliskość bajkowych skał, liczne mostki… – jak tu się nie zachwycić?
Jedną z atrakcji Pienin jest jezioro Czorsztyńskie, które pozwala nie tylko na chwilę odpoczynku nad wodą, ale daje cały wachlarz emocji związanych z możliwością podziwiania przepięknych, niepowtarzalnych krajobrazów Pienin oraz historycznych zabytków. Takie doświadczenie nie mogło ominąć naszych podróżników, dlatego udali się w rejs po jeziorze. Widoki z pokładu statku, na lasy, na góry, na taflę wody połyskującą w blasku słonecznych promieni, na zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie… zapierające dech w piersiach!
Nasza młodzież w swojej tatrzańskiej podróży udała się również na spacer nad największe jezioro w polskich Tatrach – Morskie Oko. Wrażenia…niezapomniane! Jezioro malowniczo otoczone wysokimi szczytami gór, piękne widoki rozciągające się wokół, cisza, spokój, krystalicznie czysta woda, krótko mówiąc – bajka! Wszyscy chcieliby zatrzymać czas, zapamiętać to całe piękno roztaczające się wokół, dlatego przelali swoje emocje na kartki. Prace plastyczne powstałe w górskim schronisku uczniowie przywiozą do Ośrodka, żeby pokazać kolegom i podzielić się z nimi swoimi wrażeniami.
Kolejne wyjątkowe miejsce to Dębno Podhalańskie, w którym uczniowie mogli podziwiać piękny podhalański zabytek – gotycki, pięknie zachowany drewniany kościół pw. Św. Michała. Nie każdy o tym wie, ale właśnie w tym kościele kręcona była scena ślubu filmowego bohatera – tatrzańskiego zbójnika stającego w obronie uciśnionych przez austriackiego zaborcę chłopów czyli Janosika i jego ukochanej Maryny – taka ciekawostka.
Po licznych atrakcjach nasza młodzież miała chwilę odpoczynku i relaksu na tarasie widokowym na Bachledówce, chwilę na pożegnanie z górami…