Ścieżka sensoryczna na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Kęble
Stowarzyszenie „Szansa” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kęble jest w trakcie realizacji projektu „Dzięki Fundacji Santander – widzę, czuję, smakuję”. Fundusze na ten cel udało się zapewnić dzięki grantowi uzyskanemu w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu Fundacji Santander „Tu mieszkam, tu zmieniam” oraz wsparciu kilku przychylnych firm m.in.: Mastermedia i Banku Spółdzielczego w Nałeczowie. W ramach projektu na terenie Ośrodka powstanie do końca czerwca ścieżka sensoryczna. W placówce przebywa i uczy się młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, osoby z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. Przyjeżdżają tu również małe dzieci na wczesne wspomaganie rozwoju oraz na zajęcia z hipoterapii. Z pewnością umożliwienie podopiecznym nauki i rozwoju poprzez doświadczanie polisensoryczne, przyczyni się do wzbogacenia i uatrakcyjnienia ich pobytu. Zadaniem ścieżki jest rozwijanie wyobraźni dotykowej dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych oraz pobudzanie receptorów w stopach i dłoniach, poprawiając tym samym integrację sensoryczną. Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny, pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata. Ogród sensoryczny jest ogrodem, który czytamy za pomocą zmysłów. Emitowane przez specjalnie dobraną roślinność doznania estetyczne, zapachowe, dźwiękowe czy dotykowe mają stymulować ośrodkowy układ nerwowy i pobudzać mózg do efektywniejszego działania. Jednocześnie przebywanie na wolnym powietrzu wśród przyrody daje poczucie relaksu, wyciszenia i odprężenia. Wiemy, jak duży wpływ na samopoczucie i sprzyjające warunki terapii ma tego typu oddziaływanie na rozwój osób niepełnosprawnych.
Ścieżka sensoryczna obsadzona jest roślinnością i podzielona na strefy:
I strefa dotyku – podwyższona rabata z roślinami o różnych fakturach wielkości i grubości liści.
II strefa smaku – znajdziemy tu zioła, poziomki, jagody, borówki, porzeczki.
III strefa zapachu – z rabatami kwiatowymi o intensywnym zapachu: róże, lilaki, lawenda.
IV strefa dźwięku – tu usłyszymy szumiące trawy, chrzęst żwiru pod stopami, szumiące liście brzozy.
V strefa barw – ukazuje różnorodność barw w naturze.
Podłoże ścieżki wysypano różnymi materiałami: kamykami, korą, zrębkami, plastrami drewna, roślinnością okrywową, tak aby w miesiącach letnich można było chodząc boso odczuwać i masować receptory stóp. Ścieżka ma długość około 100 metrów.
Dodatkowo, w celu urozmaicenia miejsca, wykonano tzw. suchą rzekę z kamieni oraz postawiono altankę.
Mamy nadzieję że strefy z określoną roślinnością przy ścieżce staną się enklawą zabawy, terapii oraz wypoczynku dla ludzi w różnym wieku.
W przygotowanie i wykonanie ścieżki włączyło się wielu ludzi dobrej woli, którzy nieodpłatnie, w wolnym czasie, wykonywali prace na rzecz tego projektu. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaangażowanie m.in.: uczniom Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Kęble, młodzieży przyjeżdzającej na jazdy konne do ośrodka, pracownikom placówki, rodzicom, strażakom z Wąwolnicy.
Ścieżka będzie udostępniona nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców Kębła i okolic. Liczymy, że stanie się ciekawą atrakcją dla odwiedzających.