„Czytanie jest podróżą po cudzych umysłach, podróżą nieraz ciekawszą i bardziej pouczającą od zwiedzania obcych krajów.”
Publicysta Feliks Chwalibóg
8 września 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zainicjował akcję „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”, która rozpoczęła cykl spotkań
i wspólne czytanie największych dzieł polskiej literatury. W tym roku Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką zaproponowali do czytania osiem nowel, spośród których wybraliśmy nowelę Marii Konopnickiej „Dym”.
12 września 2019 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kęble włączył się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. Wspólnie wybraliśmy się w podróż w czasie, która uczy nas dostrzegać innych ludzi i doceniać każdą chwilę życia.
Nasze spotkanie zostało objęte honorowym patronatem Starosty Puławskiego
pani Danuty Smagi, Telewizji Polskiej Lublin, Polskiego Radia Lublin, Tygodnika „Wspólnota Puławska”. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy i Wspierania Rozwoju Niepełnosprawnych „SZANSA” w Kęble.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście reprezentujący m.in. Starostwo Powiatowe w Puławach, PCPR w Puławach, Urząd Gminy w Wąwolnicy, Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wąwolnicy, Klub Wolontariuszy „Filantrop” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wąwolnicy.
Prezentacja utworu odbyła się w scenerii parku otaczającego dworek w Kęble. Ciepłe promienie słońca dostarczały energii i sprzyjały pozytywnej atmosferze, która towarzyszyła nam w czasie spotkania. Młodzież chętnie wsłuchiwała się w głosy czytających, dziękując oklaskami za występ przed publicznością.
Literacka forma przekazu miała swoją ilustrację w postaci przedstawienia przygotowanego przez panie: Renatę Kruk, Małgorzatę Ostrowską i Barbarę Chmielnicką, które prowadzą grupę teatralną „MISZ-MASZ” w SOSW w Kęble. Pięknie dobrana muzyka, efekty wizualne i występ aktorów poruszył odbiorców, dostarczając im dodatkowo wrażeń estetycznych i duchowych. Wszyscy zebrani ze wzruszeniem przyjęli prosty i bardzo wymowny przekaz.
Została przygotowana również prezentacja multimedialna dotycząca twórczości i życia Marii Konopnickiej, wystawa książek zaproponowanych do czytania przez Parę Prezydencką oraz gazetka ścienna. Uczestnikom spotkania zostały wręczone pamiątkowe pocztówki z ryciną zabytkowego pałacu w Kęble oraz stemplem Narodowego Czytania. Po uroczystości goście oraz społeczność szkolna zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Grażyna Chudy
Edyta Włoch
Barbara Wołoszyn-Lipnicka
Nauczycielki SOSW w Kęble