Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
w Kęble

im. sw. Franciszka z Asyżu

27 listopada 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble odbyła się wyjątkowa uroczystość. Włączając się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność SOSW przygotowała wieczór historyczny pt. „Zespół pałacowo-parkowy w Kęble na przestrzeni 100 lat”.

Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Chcieliśmy przybliżyć dzieje dworu w Kęble oraz ludzi, którzy mieszkając tu tworzyli historię Polski.

Niezwykle ciekawą prelekcję „Historia dworu w Kęble” przygotowała i wygłosiła pani Anna Pardyka, mieszkanka Wąwolnicy pasjonująca się historią regionu. Edukacyjne przemiany placówki po II wojnie światowej przygotowała pani Katarzyna Wnuczek,a przedstawiła pani Grażyna Chudy. Uroczystość uświetnił występ Grupy Tanecznej „ROSA” z gminy Janowiec, prowadzonej przez panią Aleksandrę Rolską. Zespół zaprezentował  polskie tańce narodowe: Poloneza, Kujawiaka oraz Mazura. Wieczór uatrakcyjnił również Piotr Musiatowicz, uczeń I klasy Szkoły Muzycznej II stopnia, który zagrał na pianinie utwór „Październik – Pieśń jesienna” z cyklu „Pory Roku” Piotra Czajkowskiego. Podczas uroczystości można było obejrzeć dwie wystawy: „Tak powstawała Niepodległa”oraz „Wąwolnica dla Niepodległej 1874-1938”. Po uroczystości delegacja wychowanków złożyła wiązankę kwiatów na grobie Antoniego Roztworowskiego, najznamienitszego właściciela posiadłości w Kęble.

Wszyscy uczestnicy otrzymali na zakończenie biało-czerwone serca piernikowe, przygotowane przez wychowanków ośrodka.