Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
w Kęble

im. sw. Franciszka z Asyżu

Uczniowie z naszej Szkoły w dniu 01.12.2017r.wybrali się do ‘ Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie oraz do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania bombki, oraz zwiedzanie Zamku w Baranowie Sandomierskim i miasta Sandomierz z jego zabytkami.

 

W Muzeum Bombki pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok . Obejrzeliśmy proces wyrobu bombki Pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał bombkę. Kolejny etap to ich srebrzenie poprzez dodanie azotanu srebra i taki wytwór trafia do fabryki ,gdzie nadaje mu się różne kolory a następnie suszy i ręcznie ozdabia, ten proces wymaga talentu plastycznego i ogromnej cierpliwości.

Na pamiątkę pobytu w Fabryce bombek młodzież przywiozła sobie bombki z imieniem.

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Baranowie Sandomierskim gdzie uczniowie mogli zapoznać się z historią zamku oraz eksponatami znajdującymi się wewnątrz; Kolekcją malarstwa, Zabytkami dokumentującymi historię Baranowa Sandomierskiego; kolekcją wyrobów ze srebra oraz kamieni szlachetnych, poznali pamiątki po byłych właścicielach i wiele innych pięknych przedmiotów których nie sposób wymienić.

Trzecim etapem naszej wycieczki był Sandomierz który sprawił

Wiele przyjemności naszym uczniom spacer po rynku wśród zabytkowych kamienic, ratusza, ucha igielnego z którym się wiąże ciekawa historia, Bazyliki i wielu innych pięknych zabytków. Na zakończenie tej wyprawy przyszedł czas na podsumowanie ,młodzież zrobiła to przy herbatce i ciasteczku w kawiarence na starym rynku w Sandomierzu.