7 maja 2025 r. odbyła się VI Konferencja z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Żyć Godnie” pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Tomasza Szabłowskiego, Starosty Puławskiego Teresy Gutowskiej oraz Patronatem Medialnym Polskiego Radio Lublin. Konferencję zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble oraz Stowarzyszenie Pomocy i Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „SZANSA” działające przy SOSW w Kęble. Zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać interesujących wykładów na temat poprawy zdrowia psychicznego, jakości życia, godności osób
z niepełnosprawnością. Pani Magdalena Kaproń Kierownik Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie przybliżyła temat nowych technologii i ich wpływu na zdrowie człowieka. Pan dr Artur Kochański, lekarz psychiatra, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego przedstawił działalność Centrum Zdrowia Psychicznego EX CORDIS, pani mgr Magdalena Rozmus, psycholog, coach, trener odporności psychicznej, założycielka i prezes Fundacji Inicjatyw Rozwojowych INSPIRA, wykładowca akademicki zaprezentowała holistyczny model zdrowia – czyli jak dbać o swoje zdrowie psychiczne.
Pani Elżbieta Karasiuk – mama naszego ucznia zwróciła uwagę, że życie z dzieckiem o wyjątkowych potrzebach nie jest łatwe, ale to podróż pełna miłości i cierpliwości. Pani mgr Joanna Nienałtowska – Padło pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, socjoterapeuta, coach, uświadomiła nam jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa stres, który czasami jest naszym wrogiem, a czasami siłą napędową naszych działań. Podczas konferencji „Żyć Godnie” został omówiony bardzo ważny temat zdrowia psychicznego, które jest podstawą dobrego samopoczucia i zdolności sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zdrowie psychiczne to ważna sfera życia człowieka, od której zależy nie tylko zdolność do adaptacji w społeczeństwie, ale również umiejętność radzenia sobie z codziennym życiem, sytuacjami trudnymi. Dlatego tak bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i udzielenie odpowiedniego wsparcia osobom, których dobrostan psychiczny jest zagrożony.
Zdjęcia z wydarzenia (kliknij tutaj).
Autor tekstu mgr Mariola Bartoszcze